Słowniczek hostingu

Czy transfer ma znaczenie?

Transfer jest ilością danych pobieranych przez przeglądarkę internetową z Twojej strony www. Osoba, która odwiedza Twoją stronę po raz pierwszy pobiera wszystkie pliki strony odnoszące się do podstrony na której przebywa łącznie z miniaturkami zdjęć, i plikami php, które wywołują dane podstrony. Na szczęście dzięki temu, że osoby mają w przeglądarce zapisywane pliki w pamięci podręcznej, to zwykle przy kolejnym otwarciu podstrony na której przebywali, nie będą wykorzystywać już Twojego transferu. Dlatego przy większości stron internetowych limity transferów oferowanych przez firmy hostingowe są praktycznie nie do wykorzystania przy średnim ruchu. Jeżeli planujesz np. duży serwis internetowy z dużo ilością użytkowników, to polecamy hosting bez limitu transferu, jeżeli jednak potrzebujesz serwer na jedną, kilka stron, to śmiało możesz wybrać opcję z limitem transferu.

Jaką domenę najlepiej wybrać?

Naszym zdaniem najlepiej z końcówką .pl. Takie domeny budzą największe zaufanie wśród klientów z polski, a ich cena w stosunku rocznym nie jest bardzo dużym wydatkiem, szczególnie, że większość firmo w ramach hostingu w pierwszym roku daje nam domenę internetową za darmo. Naszym zdaniem najlepiej mieć domenę i hosting w jednym miejscu, dzięki czemu będziesz mógł w prosty sposób założyć swoją stronę www i skierować domenę na serwer, zwykle w ramach jednego panelu. W przypadku awarii, będziesz musiał pisać tylko do jednego dostawcy usług, więc zaoszczędzisz wtedy również sporo czasu 🙂

Pojemność konta hostingowego

Warto przy wyborze hostingu zwrócić uwagę jak wygląda sprawa pojemności konta hostingowego i ile miejsca można przeznaczyć na stronę www, a ile na pocztę. Niektóre firmy stosują również ograniczenia do liczby kont pocztowych, na co również warto zwrócić uwagę. Dla małej strony z 1-5 kontami pocztowymi w zupełności na kilka lat wystarczy hosting o pojemności 30GB. Naszym zdaniem nie ma sensu na początek kupować ani większego, ani mniejszego hostingu, żeby przez długi czas nie trzeba było przechodzić na wyższy, lub niższy pakiet z powodu za dużego, lub za małego wykorzystania serwera.

Jak sprawdzić czy hosting sprawnie działa?

Dzięki różnym rozwiązaniom jak np. Uptimerobot, będziesz mógł w szybki sposób sprawdzić, czy Twoja strona działa 24 godziny na dobę. Po podpięciu strony do takiego monitora, przy każdym zawieszeniu się serwera i niedostępności strony w internecie, otrzymasz na swój adres www informację o czasie trwania awarii. Zawsze w panelu będziesz mógł mieć podgląd historii awarii. Dzięki temu będziesz mógł stwierdzić jak bardzo stabilny jest Twój hosting.

Szybkość hostingu

Ostatnio coraz więcej firm oferuje dyski SSD, które w znaczący sposób mogą przyśpieszyć ładowanie się Twojej strony po stronie serwera. Naszym zdaniem warto wybierać obecnie takie rozwiązania, ponieważ szybkość hostingu ma wpływ na odbiór strony przez użytkowników, na szybkość pracy na stronie www oraz pozycjonowanie strony www. Dlatego szybkość hostingu ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o Twoją przyszłą stronę internetową.